Nie tylko kobiety, ale i mężczyźni cierpią na problem nietrzymania moczu. Nie można go ignorować, ponieważ będzie się jedynie pogłębiał, zmniejszając komfort życia pacjenta i prowadząc do poważnych komplikacji.

Należy przełamać wstyd i strach przed wizytą u specjalisty urologa i wybrać się na badanie. Dzięki temu zostanie postawiona właściwa diagnoza i będzie można rozpocząć skuteczne leczenie.

U mężczyzn z reguły dominuje problem nietrzymania moczu z parcia, co wiąże się z istnieniem nadaktywnego pęcherza. Choroba ta wiąże się z wyciekaniem moczu z towarzyszącym uczuciem wypełnienia. Mężczyzna popuszcza mocz, ponieważ nie zdąża do toalety. Może oddawać go nawet słysząc lejącą się wodę. Nietrzymanie moczu u panów często jest chorobą towarzyszącą łagodnemu przerostowi prostaty, związanym z wiekiem i starzeniem się. Mężczyźni mogą również cierpieć na wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Problem nietrzymania moczu z parcia może być leczony lekami antymuskarynowymi lub chirurgicznym usunięciem przeszkody podpęcherzowej. Z kolei wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się poprzez redukcję wagi pacjenta i ograniczenie palenia (o ile pali papierosy). Zaleca się trening mięśni dna miednicy, co przyspieszy i poprawi powrót funkcji zwieracza. Jeśli to nie przyniesie spodziewanych efektów, lekarz może przeprowadzić zabieg z użyciem taśmy zakładanej nadłonowo, wywołującej ucisk na cewkę opuszkową lub ucisk z możliwością regulowania napięcia po zabiegu bądź z wykorzystaniem taśmy wywierającej ucisk na cewkę opuszkową, mocowaną do kości miednicy. W zastosowaniu ponadto są zabiegi wykorzystujące substancje wstrzyknięte w okolice zwieracza oraz wszczepienia sztucznego zwieracza cewki.