Istnieją różne sposoby zarządzania moczem i sposoby by zminimalizować jego wpływ na styl życia. To będzie zależało od typu nietrzymania moczu jaki posiadasz. Ważne jest, by mieć wykonaną ocenę przez profesjonalistę. Wypełnianie dziennika kontoli moczu pęcherza lub dziennika opisującego pracę jelita jest pomocne przed odwiedzeniem specjalistów. Będą oni mogli dokonać dokładnej oceny i diagnozy. Zwykle plan leczenia będzie obejmować niektóre z następujących opcji:

  • picie wystarczającej ilości płynu każdego dnia (6-8 szklanek)
  • jeść dużo pokarmów bogatych w błonnik, aby zapobiec zaparciom
  • ćwiczenia mięśni dna miednicy
  • uczenie się, jak usiąść na toalecie prawidłowo
  • Program szkolenia pęcherza
  • leki
  • Pomoce nietrzymania moczu takie jak produkty chłonne Nateen, podkłady higieniczne, cewniki itp.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wyciek niewielkiej ilości moczu w czasie zajęć, które zwiększają ciśnienie wewnątrz brzucha i przyciskając na pęcherz. Może to obejmować takie rzeczy jak kaszel, kichanie, śmiech, chodzenie, podnoszenie lub uprawiania sportu. Jeśli cierpisz na wyciek moczu podczas wykonywania tych czynności, najlepszy początkowym leczeniem może być ćwiczenie mięśni dna miednicy. W niektórych przypadkach, te ćwiczenia są również skuteczne w zmniejszaniu problemu nietrzymania moczu, nawet u mężczyzn. Nietrzymanie moczu to nagła i silna potrzeba oddawania moczu. Możesz nagle potrzebować toalety i może wyciec trochę moczu, zanim się tam dotrzesz. Celem w zarządzaniu nietrzymania moczu jest poprawa kontroli nad pęcherzem poprzez:

  • zmniejszenie stopnia pilności i przypadkowego wycieku moczu
  • stopniowe zwiększanie pojemności pęcherza,
  • zwiększenie okres czasu pomiędzy wizytami w toalecie

Program szkolenia pęcherza może pomóc zwiększyć kontrolę nad pęcherzem. Trening pęcherza ma na celu zwiększenie ilości moczu w pęcherzu, bez pilnego korzystania z toalety lub wycieku moczu. Nauka trzymania moczu może być trudna na początku, ale dla wielu staje się łatwiejsza z praktyką. Istnieje kilka sztuczek, aby to zrobić, a tych najlepszych nauczyłem sie pod okiem fizjoterapeuty -doradcy wstrzemięźliwości. Ponadto, istnieją konkretne leki na receptę zwiotczające mięśnie pęcherza moczowego i mogą poprawić skuteczność programu szkoleniowego pęcherza. Przed rozpoczęciem treningu pęcherza, trzeba prowadzić dokładny dziennik pęcherza lub zapisywać przez trzy dni, jak często mocz oddajesz. Ten dziennik pomoże zidentyfikować wzór oddawaniu moczu i pokazać kiedy pojawiają się przypadkowe wycieki . Nietrzymanie moczu z przepełnienia. Nietrzymanie moczu przelewowe jest, gdy pęcherz nie jest w stanie prawidłowo opróżnić się i często pojawia się przeciekanie niewielkich ilości moczu. Gdy mocz nadal wypełnia pęcherz, który nie jest prawidłowo opróżniany można doświadczyć "przepełnienia" moczu. Nietrzymanie moczu z przepełnienia może spowodować poważne uszkodzenia pęcherza moczowego i nerek i zawsze powinny być traktowane i monitorowane przez specjalistów. Pęcherz będzie wymagał regularnego sztucznego opróżniania, aby zapobiec uszkodzeniu nerek lub pęcherza moczowego, w wyniku przepływu wstecznego moczu. Jeśli czujesz, że występują objawy nietrzymanie nadmiarowe, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem, który może zalecić badania w celu zdiagnozowania problemu.