Porady - porady dla kobiet

Ponad 70 procent osób, które doświadczają problemu nietrzymania moczu to kobiety, po urodzeniu dziecka i menopauzie. Gdy jesteś w ciąży, dostajesz wiele porad od wielu ludzi, ale coś mało mówi się o problemach z pęcherzem i kontrola jelit w ciąży i po porodzie. Podczas porodu dziecko wypychane jest przez kanał rodny, rozciąganiu ulega większości narządów miednicy. niektóre kobiety to rozciąganie wytrzymują lepiej niż inne. Osłabione lub uszkodzone mięśnie dna miednicy prowadzi do trudności w kontrolowaniu oddawania moczu. Wiele kobiet jest w stanie uzyskać z powrotem trochę siły w tych mięśniach poprzez naukę i ćwiczenia mięśni dna miednicy. uszkodzenia podczas porodu mogą być spotęgowany przez takie rzeczy jak długotrwały kaszl lub kichanie, zaparcia i zwiększona masa ciała. Menopauza to czas zmian w życiu kobiety. Jedną ze zmian jaka wiele kobiet zauważa to zwiększone trudności z pęcherzem moczowym i jelitem grubym. Zmniejszenie poziomu hormonów może również przyczynić się do nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu dotyka kobiety siedem do ośmiu razy częściej niż mężczyźni. Ważne jest, aby zrozumieć, że nietrzymanie moczu nie jest nieodłączną częścią starzenia się, ani nie jest to konieczne, aby zaakceptować długoterminowe nietrzymanie moczu po urodzeniu dziecka. Aby zrozumieć problem, należy zrozumieć, w jaki sposób właściwie funkcjonuje damski układ moczowy .

O ile proces starzenia organizmu może przyczynić się do problemu nietrzymania moczu, to wpływ na to ma także wiele czynników zdrowotnych i wydarzeń z życia, które mogą narazić Cię na dodatkowe ryzyko rozwoju albo nietrzymania moczu lub kału. Do czynników ryzyka związanych najczęściej z nietrzymaniem moczu należą:

  • ciąża i poród
  • młodsze kobiety, które miały dzieci
  • menopauza
  • otyłość
  • zakażenia dróg moczowych
  • zaparcia
  • specyficzne rodzaje operacji zabiegi prostatektomii (takie jak usunięcie całości lub części gruczołu krokowego) oraz histerektomii (usunięcia całości lub części macicy i / lub jajników)
  • zmniejszona mobilność uniemożliwia dotarcie do lub korzystanie z toalety
  • neurologicznych, mięśniowo-szkieletowe warunki, takie jak stwardnienie rozsiane i zapalenie stawów
  • warunki zdrowotne, takie jak cukrzyca, udar mózgu, choroby serca, choroby układu oddechowego, a także problemy z prostatą
  • skutki uboczne niektórych leków
  • przepisane lub naturalne leki moczopędne w tym kofeina. Czynnikiem ryzyka dla nietrzymania stolca jest nietrzymanie moczu. Inne czynniki ryzyka są podobne do tych, nietrzymania moczu, ale również obejmują:
  • zaparcia
  • przewlekła biegunka
  • demencja

Jeśli należysz do jednej z tych kategorii ryzyka i martwisz się o słabą kontrole pęcherza lub jelit (lub wystąpią objawy nietrzymania moczu), należy skonsultować się z lekarzem, specjalistą nietrzymania moczu lub wykwalifikowaną pielęgniarką. Dobrą wiadomością jest to, że w wielu przypadkach nietrzymania moczu można wyleczyć, a zawsze można tym odpowiednio zarządzać.

Nietrzymanie moczu (lub słaba kontrola pęcherza) jest częstym schorzeniem, które jest często związane z ciążą, porodem, menopauzą lub wielu przewlekłych chorób, takich jak astma, cukrzyca czy artretyzm. Słaba kontrola pęcherza może spowodować od czasu do czasu wyciek podczas śmiechu, kaszlu lub wysiłku fizycznego i doprowadzić z czasem do całkowitej niezdolności do kontrolowania pęcherza, co może doprowadzić do całkowitego moczenia się. Inne objawy które mogą wystąpić obejmują stałą potrzebę pilnego lub często odwiedzenia toalety. Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu z wielu przyczyn. Poniżej znajdują się najczęściej:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu: wyciek moczu po ruchu, jak podczas kaszlu, kichania, podnoszenia, zginania, śmiania się, czy uprawiania sportu.
  • nietrzymanie moczu: to nagła chęć oddania moczu, bez wystarczającej ilości czasu, aby zrobić to do toalety.
  • odruchowe nietrzymanie moczu: to utrata moczu bez czucia pęcherza moczowego, w wyniku uszkodzenia nerwów kontrolujących czynność pęcherza.
  • Przepełnienie moczu: występuje, gdy pęcherz nie opróżnia się prawidłowo, być może z powodu niedrożności wylotu lub niski ton pęcherza

Ludzie z nietrzymaniem moczu nie powinni czuć się zakłopotani lub samotni. To dotyka około 3,8 mln polaków w różnym wieku. Wstrzemięźliwość, to zdolność do wykonywania dobrowolnej kontroli nad naturalnymi impulsami takimi jak parcia na mocz lub kał. Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu lub kału. To nie musi oznaczać całkowitego braku kontroli - to może być tylko w sytuacjach małego zabrudzenia lub wycieku. Nietrzymanie stolca może być podczas oddawania wiatrów. Nietrzymanie moczu może mieć wpływ na emocje, psychikę i funkcjonowanie w społeczeństwie. Niektórzy mogą być postrzegani jako osoby leniwe lub chcące zwrócić na siebie uwagę , naprawdę czują one wstyd, zakłopotany, rozdrażnienie, złość, zdenerwowanie i poczucie winy. Jeśli oddawanie moczu nie jest dobrze zarządzane może prowadzić do izolacji społecznej i choroby skóry. To nie jest ani choroba ani nieunikniona część procesu starzenia lub coś, co powinno być przyjęte po porodzie. Nietrzymanie moczu jest to stan fizyczny i zawsze jest objawem lub skutkiem ubocznym innego schorzenia. Gdy przyczyny są zrozumiałe, często może być to dobrze zarządzane. Dlatego ważne jest, aby być aktywnym. Nie biernie akceptować ten stan. Lekarz lub pielęgniarka może pomóc - i pamiętaj, że pomoc w tych kwestiach jest naturalna, więc nie ma potrzeby, aby czuć się zakłopotany.

1 na 3 kobiety i 1 na 10 mężczyzn powyżej 35 jest dotkniętych nietrzymaniem moczu w Polsce, nie ma znaczenia pochodzenie etniczne, płeć, wiek lub klasa społeczna. Kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni. W starszych grupach wiekowych, nietrzymanie moczu wydaje się być częstsze i bardziej dotkliwe, występujące w wysokości do 40% u osób powyżej 75 roku życia. Moczenie nocne występuje również u dzieci i młodzieży, prowadząc do dużego zakłopotania i stresu dla dziecka i jego rodziny. Lekarz lub pielęgniarka, może pomóc ustalić, jaki to typ nietrzymania moczu i jakie leczenie zastosować.

Skąd wiesz? Jeśli nie jesteś pewien, czy masz problem, musisz zadać następujące pytania.

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na niektóre z nich ważne byś podjął jakieś działania.

  1. Czy czasami czujesz, że nie całkowicie opróżniasz pęcherz?
  2. Czy musisz się spieszyć, aby skorzystać z toalety?
  3. Czy często jesteś zdenerwowany, bo myślisz, że możesz stracić kontrolę nad swoim pęcherzem lub jelitami?
  4. Czy budzisz się dwa lub więcej razy w ciągu nocy, aby pójść do toalety?
  5. Czy czasami masz wyciek zanim dojdziesz do toalety?
  6. Czy czasami masz wyciek po podniesieniu coś ciężkiego?
  7. Czy czasami wycieka podczas ćwiczeń lub uprawianie sportu?
  8. Czy czasami wycieka podczas zmiany z pozycji siedzącej lub leżącej do pozycji stojącej?
  9. Czy męczysz się by opróżnić jelita?
  10. Czy czasem brudzisz swoją bieliznę?
  11. Czy planujesz codzienną rutynę wokół tego , gdzie jest najbliższa toaleta?

Pracownicy służby zdrowia mają kwalifikacje do oceny nietrzymania moczu i oferują wiele możliwości leczenia pęcherza:

  • szkolenia,
  • ćwiczenia mięśni,
  • zmiana diety,
  • leki lub operacja.

Dzisiaj, kliniki i ośrodki leczenia w całym kraju pomagają ludziom w leczeniu nietrzymania moczu. Zwiększona świadomość pomogła promować większe zrozumienie nietrzymania moczu w dzisiejszym społeczeństwie. Ludzie z nietrzymaniem moczu mogą prowadzić pełne i aktywne życie.

Istnieją różne sposoby zarządzania moczem i sposoby by zminimalizować jego wpływ na styl życia. To będzie zależało od typu nietrzymania moczu jaki posiadasz. Ważne jest, by mieć wykonaną ocenę przez profesjonalistę. Wypełnianie dziennika kontoli moczu pęcherza lub dziennika opisującego pracę jelita jest pomocne przed odwiedzeniem specjalistów. Będą oni mogli dokonać dokładnej oceny i diagnozy. Zwykle plan leczenia będzie obejmować niektóre z następujących opcji:

  • picie wystarczającej ilości płynu każdego dnia (6-8 szklanek)
  • jeść dużo pokarmów bogatych w błonnik, aby zapobiec zaparciom
  • ćwiczenia mięśni dna miednicy
  • uczenie się, jak usiąść na toalecie prawidłowo
  • Program szkolenia pęcherza
  • leki
  • Pomoce nietrzymania moczu takie jak produkty chłonne Nateen, podkłady higieniczne, cewniki itp.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wyciek niewielkiej ilości moczu w czasie zajęć, które zwiększają ciśnienie wewnątrz brzucha i przyciskając na pęcherz. Może to obejmować takie rzeczy jak kaszel, kichanie, śmiech, chodzenie, podnoszenie lub uprawiania sportu. Jeśli cierpisz na wyciek moczu podczas wykonywania tych czynności, najlepszy początkowym leczeniem może być ćwiczenie mięśni dna miednicy. W niektórych przypadkach, te ćwiczenia są również skuteczne w zmniejszaniu problemu nietrzymania moczu, nawet u mężczyzn. Nietrzymanie moczu to nagła i silna potrzeba oddawania moczu. Możesz nagle potrzebować toalety i może wyciec trochę moczu, zanim się tam dotrzesz. Celem w zarządzaniu nietrzymania moczu jest poprawa kontroli nad pęcherzem poprzez:

  • zmniejszenie stopnia pilności i przypadkowego wycieku moczu
  • stopniowe zwiększanie pojemności pęcherza,
  • zwiększenie okres czasu pomiędzy wizytami w toalecie

Program szkolenia pęcherza może pomóc zwiększyć kontrolę nad pęcherzem. Trening pęcherza ma na celu zwiększenie ilości moczu w pęcherzu, bez pilnego korzystania z toalety lub wycieku moczu. Nauka trzymania moczu może być trudna na początku, ale dla wielu staje się łatwiejsza z praktyką. Istnieje kilka sztuczek, aby to zrobić, a tych najlepszych nauczyłem sie pod okiem fizjoterapeuty -doradcy wstrzemięźliwości. Ponadto, istnieją konkretne leki na receptę zwiotczające mięśnie pęcherza moczowego i mogą poprawić skuteczność programu szkoleniowego pęcherza. Przed rozpoczęciem treningu pęcherza, trzeba prowadzić dokładny dziennik pęcherza lub zapisywać przez trzy dni, jak często mocz oddajesz. Ten dziennik pomoże zidentyfikować wzór oddawaniu moczu i pokazać kiedy pojawiają się przypadkowe wycieki . Nietrzymanie moczu z przepełnienia. Nietrzymanie moczu przelewowe jest, gdy pęcherz nie jest w stanie prawidłowo opróżnić się i często pojawia się przeciekanie niewielkich ilości moczu. Gdy mocz nadal wypełnia pęcherz, który nie jest prawidłowo opróżniany można doświadczyć "przepełnienia" moczu. Nietrzymanie moczu z przepełnienia może spowodować poważne uszkodzenia pęcherza moczowego i nerek i zawsze powinny być traktowane i monitorowane przez specjalistów. Pęcherz będzie wymagał regularnego sztucznego opróżniania, aby zapobiec uszkodzeniu nerek lub pęcherza moczowego, w wyniku przepływu wstecznego moczu. Jeśli czujesz, że występują objawy nietrzymanie nadmiarowe, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem, który może zalecić badania w celu zdiagnozowania problemu.

W przypadku nietrzymania moczu przydatne w leczeniu zachowawczym są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Najlepiej wykonywać je regularnie jeszcze zanim pojawi się problem.

Zalecane są m.in. ćwiczenia mięśni Kegla, które są doskonale znane paniom rodzącym siłami natury. Dzięki wyćwiczeniu mięśni dna miednicy nie tylko łatwiej przejdziemy poród, ale i zmniejszymy ryzyko zachorowania na nietrzymanie moczu. Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na 8-10 sekund i powtarzanie takiej czynności przez około 20 minut. Można je wykonywać w dowolnej pozycji i o dowolnej porze. Dobrze jest też ćwiczyć mięśnie podczas oddawania moczu, kiedy próbujemy powstrzymać ten proces, a następnie rozluźniamy i napieramy na pęcherz.

Dobre rezultaty przynoszą ćwiczenia tzw. kociego grzbietu. Należy stanąć wygodnie na płaskich stopach, pochylić się i na zgiętych kolanach oprzeć dłonie. Wyginając grzbiet ku górze wydychamy powietrze z płuc i równocześnie zaciskamy mięśnie zwieraczy cewki i odbytu. Następnie zginamy grzbiet jak najgłębiej, wciągamy powietrze, podnosimy wysoko głowę i przy tym rozluźniamy mięśnie obu zwieraczy.