Osoby starsze, zniedołężniałe, często unieruchomione w łóżku, wymagają codziennej opieki i pomocy, także przy codziennych czynnościach takich jak mycie czy korzystanie z toalety. Wiek może też przyczynić się do powstania problemów z nietrzymaniem moczu. Dlatego dla takich osób polecane jest stosowanie specjalistycznych produktów higienicznych. Na łóżko można położyć podkład, który wchłonie wilgoć i zapobiegnie częstym zmianom pościeli i praniu materaca. To pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze które można przeznaczyć na inne cele.

Dla utrzymania prawidłowej higieny osobom starszym można zapewnić zapas wkładek higienicznych lub elastycznych pieluchomajtek. Nawet jeśli nie zdążą do toalety, nie zdarzy się nic złego.

Przynajmniej dwa razy na dobę ciało seniora powinno być myte, zwłaszcza, jeśli zmuszony jest on do leżenia w łóżku. W przeciwnym wypadku mogą powstać na ciele odleżyny. Częste mycie miejsc intymnych jest konieczne dla zapobiegania infekcjom. Równie ważne jest nawilżanie skóry, która z wiekiem traci zdolność przyswajania odpowiedniej ilości wody. Choroby skóry, są najczęściej następstwem niedostatecznej pielęgnacji seniora. Dlatego też, tak ważnym aspektem życia osoby starszej powinno być codzienne dbanie o higienę osobistą.