Porady - opieka i pielęgnacja osób starszych

Naturalną koleją rzeczy jest starzenie się ciała człowieka. Staje się on często zależny od członków rodziny, opiekunów czy od pielęgniarek w szpitalu lub domu opieki. Na co dzień może korzystać z licznych akcesoriów higienicznych, które nie tylko uchronią go przed „mokrymi” incydentami, ale zapewnią większy komfort życia - fizyczny i psychiczny.

Mowa tu o takich akcesoriach jak: pieluchomajtki dla dorosłych, z elastycznym pasem i chłonnym wkładem, podkłady na łóżko, wkładki higieniczne cz podpaski. To podstawowe elementy wśród higienicznych akcesoriów niezbędnych dla seniora.

Codzienna higiena osób starszych polega przede wszystkim na utrzymywaniu ich ciała w należytej czystości. Powinno być ono myte co najmniej dwa razy dziennie, dlatego zaleca się zainstalowanie w domach prywatnych prysznica i odpowiednich uchwytów, które ułatwią dokonywanie takich czynności. Poza tym, należy zadbać o higienę miejsc intymnych, zwłaszcza przy problemie nietrzymania moczu, bowiem łatwo wówczas dochodzi przez to do powstania infekcji.

Można ułatwić sobie czynności pielęgnacyjne przy zajmowaniu się osobą starszą, a jej samej zapewnić komfort psychiczny i wyższą jakość życia, przy zastosowaniu chłonnych podkładów na łóżko, wkładek higienicznych do bielizny czy elastycznych pieluchomajtek. W razie potrzeby najbliższe osoby powinny pomóc seniorowi w dbaniu o higienę. Może to znacznie zniwelować stres, jaki pojawia się wraz z procesem starzenia się organizmu.

Osoby starsze, zniedołężniałe, często unieruchomione w łóżku, wymagają codziennej opieki i pomocy, także przy codziennych czynnościach takich jak mycie czy korzystanie z toalety. Wiek może też przyczynić się do powstania problemów z nietrzymaniem moczu. Dlatego dla takich osób polecane jest stosowanie specjalistycznych produktów higienicznych. Na łóżko można położyć podkład, który wchłonie wilgoć i zapobiegnie częstym zmianom pościeli i praniu materaca. To pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze które można przeznaczyć na inne cele.

Dla utrzymania prawidłowej higieny osobom starszym można zapewnić zapas wkładek higienicznych lub elastycznych pieluchomajtek. Nawet jeśli nie zdążą do toalety, nie zdarzy się nic złego.

Przynajmniej dwa razy na dobę ciało seniora powinno być myte, zwłaszcza, jeśli zmuszony jest on do leżenia w łóżku. W przeciwnym wypadku mogą powstać na ciele odleżyny. Częste mycie miejsc intymnych jest konieczne dla zapobiegania infekcjom. Równie ważne jest nawilżanie skóry, która z wiekiem traci zdolność przyswajania odpowiedniej ilości wody. Choroby skóry, są najczęściej następstwem niedostatecznej pielęgnacji seniora. Dlatego też, tak ważnym aspektem życia osoby starszej powinno być codzienne dbanie o higienę osobistą.